Правила користування

П Р А В И Л А   КО Р И С Т У В А Н Н Я
КЗ "Бобринецька районна дитяча бібліотека"
І. Загальні положення
       Правила користування районною бібліотекою для дітей розроблені у відповідності до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», на підставі Типових правил користування бібліотеками в Україні зі змінами і доповненнями, затверджених наказом Міністерства культури і мистецтв України від 25.05.2001 р. № 319 і зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 22.06.2001 р. за № 538/5729.
       Правила користування бібліотекою поширюються на всіх користувачів бібліотеки.
       Бібліотека зобов’язується виконувати свої функції відповідно до статусу, цільового призначення, складу користувачів, спеціалізації бібліотечних фондів та наявності інформаційних ресурсів.
ІІ. Права користувачів
       Користувачами бібліотеки є діти й підлітки, організатори дитячого читання (батьки, вчителі, вихователі, бібліотекарі, студенти – майбутні педагоги, бібліотечні працівники) та інші категорії населення причетні до процесів виховання, навчання, організації дозвілля дітей.
       Кожний громадянин із зазначених категорій користувачів незалежно від соціального походження й майнового стану, расової й національної приналежності, статті, освіти, мовних ознак, віросповідання, місця проживання має право на бібліотечне обслуговування.
       Користувачі бібліотеки мають право отримувати безкоштовну інформацію про склад бібліотечного фонду, консультаційну допомогу в пошуках джерел інформації, одержувати в тимчасове користування документи (книги, періодичні видання, документи на електронних носіях) з бібліотечного фонду, брати участь у масових заходах, що проводить бібліотека, входити до читацьких об’єднань за інтересами (гуртки, клуби, тощо) та користуватися іншими видами послуг, у тому числі на платній основі.
       Бібліотечне обслуговування здійснюється через систему: абонементів, читального залу та забезпечення Інтернет-доступу користувачам.
       Користувачі абонементу мають право виносити документи за межі бібліотеки, якщо вони записані у  читацькому формулярі.
       Користувачі мають право одержати для опрацювання поза бібліотекою одноразово не більше 5 документів терміном до 15 днів. Термін користування документами на прохання користувача може бути продовжений, якщо на них відсутній попит інших користувачів. Термін користування новими надходженнями, документами підвищеного читацького попиту може бути зменшено до 7 днів.
       Бібліотека самостійно визначає види й типи документів, що видаються в читальному залі. Кількість документів, що видаються користувачам в читальному залі не обмежується.
       Цінні для бібліотеки видання, довідники, енциклопедії та періодичні видання поточного року видаються для користування тільки в читальному залі.
       У разі відсутності в бібліотечному фонді потрібних документів користувач має право скористатися послугами Інтернет-центру для пошуку та одержання необхідної інформації з електронних джерел.
       Організатори дитячого читання, особи, які тимчасово проживають у зоні обслуговування бібліотекою мають право користуватися читальними залами.
      
III. Обов’язки користувачів
       Для запису до бібліотеки громадяни пред’являють паспорт, свідоцтво про народження дитини або документи, що їх замінюють, ознайомлюються з бібліотечними послугами, правилами користування бібліотекою й дають відомості для заповнення  читацького формуляра; підписують зобов’язання щодо виконання правил користування бібліотекою. Діти і підлітки до 16 років записуються в бібліотеку на підставі документа, який надають батьки чи особа, під наглядом якої вони перебувають.
       Користувач повинен дбайливо ставитися до документів, взятих з бібліотечного фонду; при одержанні перевірити їхню кількість та наявність пошкоджень, в разі виявлення дефектів попередити про це бібліотекаря, який зобов’язаний зробити на документах відповідну позначку. В іншому разі відповідальність за виявлені у книгах дефекти несе користувач.
       За кожний документ, одержаний у бібліотеці, користувач розписується в читацькому формулярі (за дошкільників розписуються батьки). Повернення документів засвідчується підписом бібліотекаря.
       Документи, одержані з фондів бібліотеки користувач повинен повертати в установлені терміни. 
       У разі зміни місця проживання користувач повинен своєчасно повернути бібліотечні документи та повідомити про це бібліотеку.
       Користувач, який втратив або пошкодив документ з фонду бібліотеки, повинен замінити його аналогічним, чи документом, визнаним художньо рівноцінним, або відшкодувати реальну ринкову вартість документа для придбання нового. Розмір відшкодування в залежності від цінності видання визначає бібліотека.
       За втрату або псування документа з фонду бібліотеки неповнолітнім користувачем відповідальність несуть його батьки, опікуни, навчальний заклад чи установа, під наглядом яких він перебуває.
       Користувачі в бібліотеці мають дотримуватися тиші, загальних правил етикету, культури поведінки та протипожежної безпеки.
       Користувач, який порушує правила користування бібліотекою, несвоєчасно повертає або пошкоджує бібліотечні документи, обладнання, комп’ютерну техніку в залежності від міри нанесених збитків, позбавляється права користуватися бібліотекою терміном від півроку до повного виключення з числа користувачів бібліотеки.
       
ІV. Обов’язки та права бібліотеки
       Інформувати користувачів про всі види інформаційно-бібліотечних послуг, що надає бібліотека, в т.ч. й платні. Самостійно визначати перелік платних послуг  відповідно до Закону України „Про бібліотеки і бібліотечну справу”, Постанови Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2011 року №1271 „Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами культури і мистецтв, заснованими на державній та комунальній формі власності”, наказу Міністерства культури України, Міністерства фінансів України та Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 01 грудня 2015 року № 1004/1113/1556 „Про затвердження Порядку визначення вартості та надання платних послуг закладами культури, заснованими на державній та комунальній формі власності”.
       Створювати умови комфортного бібліотечного обслуговування користувачів, надавати допомогу в доборі потрібних документів з бібліотечного фонду та в пошуку необхідної інформації з електронних джерел з використанням мережі Інтернет.
       Дбати про культуру обслуговування користувачів, дотримуватися етики взаємовідносин бібліотекаря і користувача.
     Формувати у користувачів потребу в інформації, користуванні бібліотекою, сприяти підвищенню культури читання дітей.
       Враховувати інтереси та запити користувачів при формуванні бібліотечного фонду, проведенні масових заходів, створенні читацьких об’єднань та клубів за інтересами.
       Систематично здійснювати контроль за своєчасним поверненням до бібліотеки виданих користувачам документів.
       Визначати види та розміри компенсації шкоди, заподіяної користувачами бібліотеки.
       Позбавляти права користуватися бібліотекою терміном від півроку до повного виключення з числа користувачів бібліотеки тих, хто порушує правила користування бібліотекою, несвоєчасно повертає або пошкоджує бібліотечні документи, обладнання, комп’ютерну техніку. Матеріали про злісне порушення правил користування бібліотекою можуть бути передані до суду згідно з чинним законодавством України.
       Звітувати про роботу бібліотеки перед користувачами, громадськістю; висвітлювати різні напрямки діяльності закладу за допомогою бібліотечного блогу та через засоби масової інформації.

Немає коментарів:

Дописати коментар

10 тисяч мрій для звільнених територій

   «Снігурівка! Ми бачимо тебе такою...», Сестри  Ніка та Софія Остафієві, с. Веселівка Підведено підсумки місцевого етапу Всеукраїнського ...