Сторінки

Історія бібліотеки

   
У повоєнний, 1946 рік, у м. Бобринець відкрили районну бібліотеку для дітей та юнацтва. 
   Штат складався із двох осіб. Про перших працівників бібліотеки знаходимо відомості в Книзі наказів по районному відділу культосвітньої роботи: завідувачкою призначена Вавінська Ольга Федорівна (наказ по районному відділу культосвітньої роботи №1 від 02.01.1946), бібліотекарем – Попович Валентина Іванівна (наказ по районному відділу культосвітньої роботи №2 від 02.01.1946). Займала бібліотека одну кімнату в будівлі колишньої синагоги, де також розташувалася й ЗШ №2. У структурі був лише абонемент для обслуговування дітей та юнацтва. Зусиллями невеличкого колективу здійснювалися перші кроки по організації бібліотеки і фонду. Завдяки книгам, що дарували жителі міста, книгозбірня поповнювала фонд, в якому налічувалось, згідно інвентарній книзі від 16.11.1946 р., 800 прим. Старожили згадують, що після уроків у бібліотеці було повно дітей, які приходили за книгами. 
   У 1948 р. до району приїздять випускниці Мелітопольського технікуму підготовки культурно-освітніх працівників. Наказом районного відділу культосвітньої роботи № 116 від 24.07.1948 р. призначено завідувачку бібліотекою Оченашко Параску Петрівну. 
   Бібліотекарем була Скубко Варвара Олександрівна, яка починаючи з грудня 1948 по 1952 рр. очолювала РДБ.    У 1948 р. загальний обсяг фондів бібліотеки становив близько 1000 прим. Але книг не вистачало. Діти записувалися на чергу на видання, дуже бережно користувалися ними і вчасно повертали до бібліотеки. Керівник РДБ доклала чимало зусиль для комплектування бібліотечного фонду, який на початок 50-х рр. вже нараховував близько 7000 примірників.
   У 50-х, відчутною була проблема з кадрами, які часто змінювалися. Бібліотеку очолювали: П.Г.Сіліна (1952-1956 рр.);  К.В.Шульга  (1956-1957 рр.),  О.І.Остапенко (1957-1958 рр). 

   З 1958 р. посаду завідувачки РДБ, згодом, заступника директора РЦБС по роботі з дітьми, 28 років обіймала Леба Валентина Олександрівна (на фото)
   До штату закладу входили два бібліотекарі В.К.Клюшніченко та Н.І.Димченко. 
У 1965 р. бібліотека переїздить у приміщення по вул. Леніна, 68, де заходилась до початку 90-х. У структурі бібліотеки – абонемент і читальна зала. 
   Активно формувався бібліотечний фонд. У 1966 р. нараховувалось 25045 прим. документів, у 1970 р. – 34069 прим. документів. Збільшувались й інші показники. Читачів – із 1155 до 1307 осіб; видача документів – із 31658 до 37361 прим., відвідування – із 17837 до 20281. 
   РДБ налагодила співпрацю з педагогічними колективами загальноосвітніх та музичної шкіл. Працював гурток «Умілі руки». Гуртківці та актив бібліотеки допомагали в оформленні виставок, тематичних куточків, зокрема, краєзнавчого, де були зібрані література про край, папка «Хроніка видань книг письменників-земляків», буклет «Вивчай і знай свій рідний край», альбом відгуків на книги письменників-земляків «Ми читаємо їх книги» тощо. За участі дітей відбуваються читацькі конференції, зокрема, за книгою В.Близнеця «Землянка», обговорення книг.
Читачі знайомляться з інформацією про книги письменників-земляків (на фото).


   У 60-70 рр. діяльність закладу спрямована на інтернаціонально-комуністичне виховання шляхом оформлення книжкових виставок та оглядів літератури (на фото).
   Також відбувались голосні читки, бесіди, обговорення книг, зустрічі з фронтовиками тощо. Разом з педколективами шкіл організовувались літературні дні «Поруч з батьками», огляди літератури. Співпраця з місцевим товариством книголюбів додавала заходам багато цікавого.
   У 1976 р. бібліотеки району об’єднуються у централізовану бібліотечну систему, до якої входить і РДБ. Зростає її роль як методичного центру з питань обслуговування дітей для 32 сільських та 1 міської бібліотек району.
   У другій половині 80-х бібліотека працює під керівництвом Г.І.Коваленко (1984-1985 рр.), Л.Ф.Зборошенко (1985-1989 рр.). Не одне покоління юних читачів отримали свої перші книжки з рук бібліотекарів В.С.Данилюк,Р.М.Деренковської, Л.М.Курчінової, В.К.Непомящої.
   На кінець 1989 р. РДБ обслуговувала 1773 юних читачів, відвідування складали 22441, книжковий фонд становив 22135 прим. документів, книговидача – 48970 одиниць.
   У 1989 р., на посаду заступника директора РЦБС по роботі з дітьми прийшла Ісакова Тетяна Павлівнавипускниця Київського державного інституту культуриім. О.Корнійчука. Повністю оновився штат закладу. У його розписі – 2 бібліотекаря і бібліотекар-бібліограф (посада проіснувала з 1993 по 1996 рр.).
   У 1992 р. РДБ отримала нове приміщення, яке займала бібліотека райкому КПРС (вул. Орджонікідзе, 80), де знаходиться й сьогодні. У цьому ж році РДБ набуває статусу самостійної бібліотеки у зв’язку з розпорядженням голови РДА від 18.02.1992 № 30 «Про децентралізацію Бобринецької ЦБС». Введено посаду «завідуюча бібліотекою для дітей».
   У цей період РДБ, щороку, отримує близько 1 тис. прим. книг. Фонд складає 22055 прим. документів. Кількість користувачів – більше 1800 осіб, видача документів – 30000 прим.
   У 1996- 1997 рр. бібліотеку очолювала З.Р.Пирля.
   З 1997 р. завідувачкою закладу призначено Клюй Наталію Миколаївну, яка у 1993 р. розпочала свою діяльність бібліотекарем РДБ.

                                                                                    Колектив Бобринецької РДБ
зліва на право:
Н.М.Клюй – завідуюча РДБ, 
Т.М.Ткаченко, 
Т.В.Павловська –     бібліотекарі

   В умовах дефіциту державного фінансування колектив знаходить оптимальний режим обслуговування читачів, вміло забезпечує стабільність своєї роботи. Дуже вигідно спрацьовує на користь координації роботи з різними установами, організаціями, відділами райдержадміністрації те, що бібліотека знаходиться в адміністративному приміщенні. З’являється такий напрям, як робота з соціально незахищеними дітьми, дітьми з особливими потребами. Налагоджується співпраця зі спеціальною загальноосвітньою школою-інтернат, педагоги та вихованці якої стають читачами бібліотеки. Для вихованців школи-інтернат влаштовуються зустрічі, свята День святого Миколая (на фото), благодійні акції за підтримки районного товариства «Червоний хрест», свято «Зорепад талантів» спільно з Будинком дитячої творчості.
   Також, для своїх відвідувачів, РДБ розпочинає організацію виставок творчих робіт учнів дитячої школи мистецтв, гуртківців з Будинку дитячої творчості«Територія Дитинства», «Запали свою зірку» та зустрічей з юними поетами міста «Проба пера».
   З 1996 р. й дотепер популярністю користується бібліотечне об’єднання «Клуб цікавих зустрічей». На його засідання запрошують людей різних професій та захоплень. Тут бувають місцеві поети, краєзнавці, історики, лікарі, працівники соціальних служб, просто майстри своєї справи, а також вихованці різноманітних гуртків та студій.
   Долучається РДБ і до проектної діяльності. У 2005 р. була розроблена і успішно реалізована власна комплексна цільова програма «Ким бути? Яким бути?», спрямована на допомогу в профорієнтації школярів. З цього ж року, РДБ – постійна учасниця Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач України». Читачі РДБ двічі перемагали в обласному етапі Конкурсу і представляли область на Фестивалі дитячого читання «Книгоманія» у Львові: у 2006 р. – О.Залуженко, а у 2013 р. – З.Корнієць (на фото: переможницю вітають В.В.Бондар, голова Кіровоградської обласної організації Національної спілки письменників України та Т.С.Манжула, директор ОДБ ім. А.П.Гайдара, 2013 р.). 
   Бібліотекою започатковуються і районні конкурси: «Кращий читач нашого міста», зимові шахові турніри, які організовуються спільно з відділом РДА з питань фізичної культури та спорту. 
     У 2006 р., за сприяння Бобринецької РДА, для РДБ придбано комп’ютер, проведено телефонну лінію, здійснено підключення до мережі Інтернет. Покращення технічного оснащення дозволило проводити цикл заходів «Чарівний світ читальної зали». У 2007 р. ОДБ ім. А.П.Гайдара відзначила завідувачку РДБ за підсумками року «Палітра майстерності» у номінації «Діловий стиль».
   З 2008 р. РДБ очолює Мельникова Любов Тимофіївна. Колектив РДБ продовжує популяризацію звичаїв та історії рідного краю. Спрямовує роботу з користувачами на відродження традицій читання, формування правової та інформаційної культури. Надає підтримку розвитку юних творчих особистостей.
   Цим напрямам сприяє реалізація бібліотечної цільової комплексної програми «Бобринеччина мій рідний край» (2011 р.), завдяки якій користувачі стали учасниками неординарних презентацій – вишитих полотен, створених майстринями-вишивальницями району: «Вишивана карта рідного міста», «Вишивана карта Кіровоградської області»., «Вишивана карта Бобринецького району» (на фото).

   У рамках Національного проекту «Україна читає дітям» проводилась низка заходів, в яких взяли участь вчителі загальноосвітніх шкіл, члени місцевої літературної студії «Спадок», поети-краяни, професор-земляк М.Шевряков (Херсонський аграрний університет) зі збіркою власних поезій «Лірика душі».
   2012 р. розпочав роботу правовий клуб «Школа громадянина», для користувачів-учнів 4-9 класів. Його засідання відбуваються за участі представників управління юстиції РДА, спеціалістів районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (на фото). Традиційно, у лютому, проводяться години правового виховання. Зокрема, для вихованців Бобринецької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІ ступенів проведено конкурси, розважальні ігри, відео лекторій «Конвенція ООН про права дитини», перегляд мультиплікаційних фільмів тощо.
   Працівниками РДБ створено цільову комплексну програму «Розвиток бібліотеки як інформаційного і культурного центру для дітей» (2012 р.) у рамках обласної програми «Багатовимірність інформаційної культури. 21 століття», спрямованої на поширення якісних знань і правових норм інформаційної культури.
   РДБ займається проведенням фестивалю дитячої творчості «Розкриваємо свої таланти світу». До того ж, бібліотекарі заохочують юних співаків і танцюристів до участі вокремих програмах, що додає яскравості та наповненості заходам (на фото).
      
      
 Колектив бібліотеки – переможець 3 раунду конкурсу проектів «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до «Інтернет» програми «Бібліоміст» (2012р.). Завдяки чому бібліотека отримала 5 комплектів комп’ютерного обладнання.
   30 січня 2013 р. відбулось відкриття Інтернет-центру РДБ (на фото).
   Збільшення кількості сучасних комп’ютерів допомогло розширити коло інтернет-користувачів, серед яких діти з обмеженими фізичними можливостями, з малозабезпечених та багатодітних сімей.
   Школярі відвідують практичні заняття: «Навчаємось в Інтернеті», «Інтернет для початківців»; здійснюють віртуальні подорожі «Сторінками дитячої преси»; стають учасниками інтернет-терапії «Море друзів» тощо.

   У різні роки бібліотека була базою проведення районних (на фото) та обласних навчань бібліотечних працівників. 


   Наприклад, семінар-практикум «Сучасна бібліотечна формула успіху» (2003 р.), обласна школа бібліотечного консалтингу «Професійний тандем» (2013 р.). 
   Працівники бібліотеки прагнуть до різноманітності в оформленні інтер’єру, бо вважають це важливим з точки зору позитивного сприйняття закладу користувачами РДБ (на фото).
        

Немає коментарів:

Дописати коментар

Підведено підсумки місцевого етапу Всеукраїнського дитячого літературного конкурсу "ТВОРЧІ КАНІКУЛИ - 2024

  Мирошніченко Тимур В Конкурсі  прийняли участь 25 дітей, з населених пунктів Кетрисанівської громади: Буховецької, Веселівської, Верхньоін...